URLA'YA HOŞGELDİNİZ

Ceşmealtı Sahil
Ana Sayfa
Urla'nın Tarihi
Urla Resimleri
Urla'nın Nüfusu
Urla Haritası


URLA :

Türkiye'nin üçüncü büyük şehri ve Ege Bölgesinin incisi olan İzmir ilinin turistik bir sahil ilçesidir.İzmir'in 38 km batısında olan Urla, Karaburun yarımadasının ortasında yer almaktadır. Tarihi milattan öncelere kadar uzanır.
Konum itibarıyla ;
Kuzeyinde İzmir Körfezi, batısında Alaçatı ve Çeşme ilçeleri, doğusunda Güzelbahçe ilçesi, güneyinde Ege Denizi ve Seferihisar ilçesi bulunmaktadır.
801 km2'lik yüzölçümü olan Urla'nın yıllık ortalama sıcaklığı 16.8 C 'dir.Yılın 195-200 gününün açık geçtiği Urla'da nem oranı %61 dir. 120 günü parçalı bulutlu havada yaşayan Urla'lı 30-35 gün kapalı hava görür. Urla'da etkili olan rüzgarlar kuzey rüzgarlarıdır.
Urlanın 14 mahallesi, 16 köyü bulunmaktadır. Nüfusu 35000 civarındadır. Bu nüfus yaz aylarında yazlıkçıların gelmesiyle 100.000 civarında olmaktadır.
Urla deniz kenarında bir yerleşim merkezi olduğundan, etrafında irili ufaklı bir çok adalar vardır. Şimdi bu adaları tanıyalım ;

İskele ve Karantina Adası Urlanın Adaları :

1) Karantina Adası ( Hastane Adası ) :
Bu adada şu anda Urla Devlet Hastanesi bulunmaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Dinlenme Tesisleri'de üzerinde mevcuttur. Karantina adası doğal özellikleri yanısıra tarihi özellikleri de vardır. Büyük İskender zamanında karaya bir yolla bağlanmıştır.Adını Fransızların 1865 yılında yaptığı karantina tesislerinden almıştır. Üzerinde Devlet Hastanesi ve dinlenme tesisleri yanı sıra etüt merkezleri, otel, mağara ve antik Klazomenai kentinin kalıntıları da mevcuttur. Milattan önce 5. Yüzyılda Pers istilasına uğrayan Klazomenaililer'in kaçıp kurtuldukları yer olarak biliniyor. Adadan Urla'nın bütün sahilleri, Güzelbahçe ve Narlıdere bütün güzellikleriyle görülebilmektedir. Urla'ya gidenlerin mutlaka görmeleri gereken bir doğa harikasıdır.
2) Taş Ada
3) Yassı Ada ( Koyun Adası )
4) Uzun Ada (Kösten Adası)
5) Menteş Adacığı
6) Kel Ada
7) Özbek Adası